ekoder.org

DERNEK BAŞKANLARI DİKKAT..!!!

DERNEK BAŞKANLARI  DİKKAT..!!!

30 Nisan Dernekler beyanname verme süresi için son gün.Dernekler Bilgi Sistemi DERBİS üzerinden,  daha önce  kullanıcı kodu-şifre - parola alan derneklerin e-beyanname vermesi mümkün.

DERBİS den giriş yapabilmek için öncelikle Yönetim Kurulu Kararı ile yetkilinin belirlenmesi ve Dernekler  İl Müdürlüğüne müracaat edilmesi gerekiyor.

Beyannamenin zamanında verilmemesi durumunda  Dernek Başkanları 759 TL idari para cezası ödemek zorunda kalacak.

Dernekler Müdürlüğünden yapılan açıklamada beyanname süresinin Nisan’da sona ereceği ifade edilerek, şu açıklamada bulunuldu;

“Gelir-gider işlemlerini ve diğer bilgileri içeren 2013 yılı dernek beyannameleri, 5253 sayılı Dernekler Kanunu’nun 19. maddesi ve Dernekler Yönetmeliğinin 84. maddesi uyarınca her yılın Nisan ayı sonuna kadar dernek ve birliklerin yönetim kurulu başkanları tarafından Mülki İdare Amirliğine verilmesi gerekmektedir. Beyanname verme yükümlülüğünü yerine getirmeyen dernek yönetim kurulu başkanlarının 759 TL idari para cezası ödemek zorunda kalacağını bilmeleri, dolayısıyla mağduriyet yaşanmaması için beyannamelerin bir an önce verilmesi gerekmektedir. Dernek beyannameleri Şifre kullanılarak internet üzerinden verilmesi gerekmektedir” denildi.

 
 


YukariCik