ekoder.org

DÜNYA ORMAN VE SU GÜNÜNÜN ESKİPAZAR İÇİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ (21-22 MART 2017)

DÜNYA ORMAN VE SU GÜNÜNÜN ESKİPAZAR İÇİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ (21-22 MART 2017)

DÜNYA ORMAN VE SU GÜNÜNÜN ESKİPAZAR İÇİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ (21-22 MART 2017)

ŞUNU PEŞİNEN KABUL ETMELİYİZ Kİ,ORMAN-SU-TOPRAK VE HAVA PARADAN DAHA KIYMETLİ... PARA MATBAA DA BU DEĞERLER SEVGİ DOLU YÜREKLERDE ÇOĞALIR.

PARA SADECE TAKAS ARACI OLUP, GIDA ÜRETEMEZ DURUMA GELDİĞİMİZDE PARANIN HİÇ BİR İŞE YARAMADIĞINI,CANLILARI DOYURAMADIĞINI İNSANLIK OLARAK GÖRECEĞİZ.

GELECEĞİMİZ İÇİN, TOPRAK,SU VE HAVA KAYNAKLARIMIZI KORUMALIYIZ

BU ÇERÇEVEDE SU VE ORMAN GÜNÜ NEDENİYLE İLÇEMİZ İÇİN ŞU KISA DEĞERLENDİRMEYİ ESKİPAZAR EKONOMİK KALKINMA DERNEĞİ OLARAK YAPMAMIZ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM.

ESKİPAZAR’DA 
1-EVSEL ATIKLARIN OLUŞTURDUĞU ÇÖP DÖKME ALANI 
2-BELEDİYENİN YAPTIĞI ATIK SU ARITMA TESİSİ
3-YENİ KURULACAK METAL VE METAL ÜRÜNLERİ İHTİSAS ORGANİZE SANAYİİ BÖLGESİ

İÇİN ÖNLEM ALINMALIDIR.

ÇÖPÜN VAHŞİ DEPOLAMA YOLUYLA ORTAKÖY-YORGALAR YAKINLARINDA AÇIK ALANLARA DÖKÜLMESİ TARIM ARAZİLERİ VE ÇEVRE SAĞLIĞI AÇISINDAN TEHDİT OLUŞTURMAKTADIR.BU HUSUSTA VAHŞİ DEPOLAMA YERİNE MODERN BERTARAF TESİSLERİ TÜM KARABÜK VE İLÇELERİ BELEDİYELERİ TARAFINDAN ACİL VE ÖNCELİKLİ KONU OLARAK ORTAK BİR NOKTADA ELE ALINMALI.

BAYINDIR-İMANLAR KÖYLERİ SINIRLARI İÇİNDE, 3.500 DEKAR ALANA YENİ YAPILACAK OLAN ESKİPAZAR ORGANİZE SANAYİİ BÖLGESİ TOPRAĞI-HAVAYI VE SUYU KİRLETMEDEN ÜRETİM YAPMALI...BUNUN İÇİN EN CİDDİ ÖNLEMLER DAHA İŞİN BAŞINDA DİKKATLE İNCELENMELİDİR.ÇEVRE ETKİ DEĞERLENDİRME ÇALIŞMALARI YÖRE HALKININ DA GÖRÜŞÜ ALINARAK KATILIMCI BİR ANLAYIŞLA GERÇEKLEŞTİRİLMELİDİR.

YİNE ESKİPAZAR ÇAYINI KİRLETEN ATIK SULARIN ARITILMASI İÇİN YAPILAN BELEDİYE ARITMA TESİSLERİ BİR AN ÖNCE ÇALIŞIR DURUMA GETİRİLMELİ PROBLEMLERİ ÇÖZÜLMELİDİR.ÇÜNKÜ BU SU GEÇMİŞTE İÇME SUYU KALİTESİNDE OLDUĞUNU BİLİYORUZ.AYNI ZAMANDA SULAMA SUYU OLARAK HALEN ÖZELLİKLE KÖYCEĞİZ TARIMSAL ÜRETİM ALANLARINDA KULLANILMAKTADIR.

İŞ İŞTEN GEÇİNCE KİRLETİLEN DEĞERLER GERİ DÖNDÜRÜLEMİYOR..

İLÇEMİZ 65.000 HEKTAR ALANA SAHİP.BUNUN YÜZDE 39’U ORMAN,YÜZDE 28’İ TARIMSAL ALAN,YÜZDE 28’İ DE MERALARDAN OLUŞUYOR.

GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ İLÇEMİZ KORUNMASI GEREKEN ÖNEMLİ DOĞAL ZENGİNLİKLERİ BAĞRINDA TAŞIYOR.
İŞ BAŞINDAKİ YETKİLİLERE SESLENİYORUM....GELECEK SEÇİMLERİ DEĞİL GELECEK NESİLLERİ DÜŞÜNEN ORTAK BİR AKILLA ÖNCELİKLERİMİZİ BELİRLEYELİM...

Mehmet Emin ASLAN
Eskipazar Ekonomik Kalkınma Derneği BaşkanıYukariCik