ekoder.org

ESKİPAZAR KÜLTÜR MİRASIMIZA DAİR BİR KİTAP-YALAKKUZ

ESKİPAZAR KÜLTÜR MİRASIMIZA DAİR BİR KİTAP-YALAKKUZ
Eskipazar’a Dair Kültür Mirası, Bir Kitap-YALAKKUZ
 
Yazarı, Öğretmen Fehmi YILDIZ-TEŞEKKÜRLER HOCAM
 
Fehmi hocam bir öğretmenden öte köyüne,insanına vefa borcu olduğunu hisseden,yeri geldiğinde isyankar bir aktivist yeri geldiğinde örgütlenmeyi becerebilen önder kişi.Ama herşeyden önce öğrencilerine ışık saçmak,halkına rehber olmak isteyen bir öğretmen.
 
Doğduğu topraklara adanmış bir hayat ve bu hayatı gelecek kuşaklara aktaran bir kitap.
Fehmi hocam, doğduğu köy YALAKKUZ’un kitabını yazmış.
 
Böylelikle hem köyünün hem de Eskipazar’ın 200 yıllık kültür mirasını açığa çıkaracak çok güzel bir işe imza atmış. Yaşanmışlıklara dair şiirleriyle kitabı zenginleştirmiş.Bana göre her biri bestlenip yöresel şarkılara ilham olabilecek nitelikte.İlgililer düşünülebilir.
 
Fehmi hocam,geçmişini bilmeyenin geleceği olmaz diyerek yola çıkmış.Yazma özürlü bir toplum olarak büyük bir açığımızı kapatmış.
 
Ticari kaygı taşımadığı için kitabın satışı yok. 2012 yılında Sadece 200 adet bastırmış.Ama bu kitap mutlaka çoğaltılmalı ve doğduğu topraklara, kültürüne ilgi duyan hemşehrilerimize ulaşmalı.Çok önemli karşılık bulacağına inanıyorum.
 
Fehmi hocamın kitabından,kızı Nursel YILDIZ hanım sosyal medyada paylaşması ile geçen ay haberim oldu ve hocamla temasa geçtim, sağolsun Eskipazar’dan Ankara’ya kitabı bana ulaştırdı.
 
Ben kitabı okudum.
 
Hocamız,Kitapta özetle, köyün ve yöremizin 200 yıllık kültür mirasını gelecek kuşaklara aktarmış.
Dağını,taşını , toprağını,suyunu,yaylasını,su değirmenini, düğününü, kına gecesini, kız istemesini, gelin alma törenini, orman kooperatifindeki mücadelesini, maktasını, eğitimini, yaylasını, demircisini, aşçısını, hızar ustasını, kemancısını, davulcusunu, giysisini, ip eğirmesini, çorap örmesini, düvenini, öküz arabalarını, mandalarla ormandan tomruk çekimini,Eskipazar’ı,Karabük’ü…
 
Eskipazar’ın o yıllardaki esnafı,”Hasan beyin hanı”,Kereste Fabrikası,Fabrikanın her 10 Kasım’da öten sireni,Tren İstasyonu,Kapucuların istasyondaki bahçeleri,soğan yetiştirmenin meşhurluğunu, köye kanılarla taşımaları vs vs birçok ayrıntılar var.
Fehmi hocamla daha yüz yüze bile gelmedik ama kitabını inceledikten sonra sanki 50 yıllık dostum,tanıdığım gibi.
 
 
KİTAPTAN İLGİNÇ NOTLAR
 
En büyük hayali, okuduğu okulda, köyüne öğretmen olup halkına ışık saçmak olmuş.Bunu başarmış.Hem de M.K.ATATÜRK’ün köye 1932 de yaptırdığı okulda.Bu sayede köyden onlarca okumuş insan yetişmiş.
Okul yapılması kitapta ayrıntıları var ama burada kısaca değineceğim. Muhtar Molla Hüseyin’in (Fehmi YILDIZ’ın dedesi) talebi ile damadının kardeşi ve ATATÜRK’ün Gazi Enstitüsünde aşçısı Hidayet Büyükdoğan’ın ATATÜRK’ün huzuruna çıkıp “biz de okumak istiyoruz diyerek köye okul istemesiyle başlamış hikaye.
 
3 Sınıflık okul ATATÜRK’ün Valiye emriyle,köylünün de imece usulü katkısı ile yapılmış.O zaman Eskipazar Çerkeş’e bağlı bir nahiye.En büyük köy Bayındır.Böylelikle Bayındır’dan bile önce “OKUMAK İSTİYORUZ” DİYEN Yalakkuz’a okul yapılmış.
 
Fehmi hoca,Orta Okulu Eskipazar’da okumuş.Okul Müdürü Cengiz TURHAN.
Cengiz TURHAN,yakın dönemde Eskipazar’ın eğitim dünyasına okullar yaptırarak destek veren Seyhan Cengiz TURHAN’ın babası.Kitapta birlikte fotoğrafları var.
Kitapta bulacağımız başka ilginç notlar var,ben kısaca söz etmiş oldum.
Son söz,
Fehmi hocamıza bu emeği için teşekkür ediyorum.Çoğaltılarak herkese ulaşması da dileğimdir.Bu konuda üzerimize düşen görev olursa hazır olduğumuzu bildirmek isterim.
 
ÖZLEDİM ANNE
 
Gıflanda kabaran bazlamanı,
Közde fıkırdayan saraylını
Özledim anne...
Bahçeden eteğinde getirdiğin,
Domatesi,biberi
Ambardaki ekin içindeki Armutları
Özledim anne...
Hoşmeri yapışını,
Peynir çıkarırken,sıkmık kapışımı
Özledim anne..
Kaklıkta ekin serişini,
Meşenin dibinde pekmez edişini,
Tahtalara pestil serişini,
Avundaki dolaptan şeker verişini,
Özledim anne
Yatsılık kül kömecini,
Kırığın iğdiş hoşafını,
Baklalı aşlık çorbasını
Özledim anne...
 
Şiirin devamı var,ben şimdilik burada kesiyorum..
 
Selam ve saygılarımla.02.01.2021
 
 
Mehmet Emin ASLAN
Eskipazar Ekonomik Kalkınma Derneği Başkanı
 
Dosya İndir
 
 

YukariCik